jueves, 28 de diciembre de 2017

Nominacions X Premis Gaudí

Us deixem la llista de tots els nominats de la desena edició dels Premis Gaudí que es celebrarà el diumenge 28 de gener. Si feu clic sobre les pel·lícules ressaltades podreu llegir la seva mini crítica.

Millor pel·lícula
Brava dirigida per Roser Aguilar
Estiu 1993 dirigida per Carla Simón
Incerta glòria dirigida per Agustí Villaronga
La película de nuestra vida dirigida per Enrique Baró i Ubach

Millor pel·lícula en llengua no catalana
Júlia ist dirigida per Elena Martín
La llamada dirigida per Javier Ambrossi i Javier Calvo
Tierra firme dirigida per Carlos Marques-Marcet
La librería dirigida per Isabel Coixet

Millor direcció
Agustí Villaronga per Incerta glòria
Carla Simón per Estiu 1993
Carlos Marques-Marcet per Tierra firme
Isabel Coixet per La librería

Millor guió
Carla Simón per Estiu 1993
Carlos Marques Marcet i Jules Nurrish per Tierra firme
Coral Cruz i Agustí Villaronga per Incerta glòria
Isabel Coixet per La librería

Millor protagonista femenina
Laia Artigas per Estiu 1993
Laia Marull per Brava
Núria Prims per Incerta glòria
Oona Chaplin per Tierra firme

Millor protagonista masculí
Antonio de la Torre per Abracadabra
David Verdaguer per Tierra firme
Marcel Borràs per Incerta glòria
Ricardo Darín per Nieve negra

Millor direcció de producció
Aleix Castellón per Incerta glòria
Jordi Berenguer i Alex Boyd per La librería
Mireia Graell per Estiu 1993
Sergi Moreno i Sophie Venner per Tierra firme

Millor pel·lícula documental
Classe valenta dirigida per Víctor Alonso Berbel
La Chana dirigida per Lucija Stojevic
Lesa humanitat dirigida per Héctor Fáver
Sasha dirigida per Fèlix Colomer

Millor curtmetratge
Cunetas dirigida per Pau Teixidor Coloma,
La inútil dirigida per Belén Funes
Les bones nenes dirigida per Clara Roquet
Los desheredados dirigida per Laura Ferrés

Millor pel·lícula per a televisió
Amics per sempre dirigida per Roman Parrado
La llum d’Elna dirigida per Sílvia Quer
Pau, la força d’un silenci dirigida per Manuel Huerga
Res no tornarà a ser com abans dirigida per Carol López

Millor pel·lícula d’animació
Deep dirigida per Julio Soto Gúrpide
Tadeo Jones 2. El secreto del Rey Midas dirigida per Enrique Gato i David Alonso

Millor direcció artística
Ana Alvargonzález per Incerta glòria
Llorenç Miquel per La librería
Monica Bernuy per Estiu 1993
Tim Dickel per Tierra firme

Millor actriu secundària
Anna Castillo per La llamada
Bruna Cusí per Estiu 1993
Bruna Cusí per Incerta glòria
Natalia Tena per Tierra firme

Millor actor secundari
Bill Nighy per La librería
David Verdaguer per Estiu 1993
Emilio Gutiérrez Caba per Brava
Oriol Pla per Incerta glòria

Millor muntatge
Ana Pfaff i Didác Palou per Estiu 1993
Ariadna Ribas i Diana Toucedo per Júlia ist
Bernat Aragonés per La librería
Raúl Román per Incerta glòria

Millor música original
Alfonso Vilallonga per La librería
Ernest Pipó i Pau Boïgues per Estiu 1993
José González Riera (Marcus JGR) per Incerta glòria
Leiva per La llamada

Millor fotografia
Dagmar Weaver-Madsen per Tierra firme
Jean Claude Larrieu per La librería
Josep M. Civit per Incerta glòria
Santiago Racaj per Estiu 1993

Millor vestuari
Anna Aguilà per Estiu 1993
Mercè Paloma per Incerta glòria
Mercè Paloma per La librería
Vinyet Escobar per Tierra firme

Millor so
Albert Gay, Enrique G. Bermejo i Carlos Jiménez per La librería
Diego Casares, Jonathan Darch i Dani Zacharias per Tierra firme
Eva Valiño, Roger Blasco i Carlos Jiménez per Estiu 1993
Xavier Mas, Fernando Novillo i Ricard Galceran per Incerta glòria

Millors efectes visuals
E. Masip, J. Mussull, D. Martí, M. Ribé, C. i J. Amer per Muse (Musa)
Lluis Rivera i Jordi San Agustín per Proyecto Lázaro
Manuel López Egea i Bernat Aragonés per Incerta glòria
Raúl Romanillos i Jordi San Agustín per Abracadabra

Millor maquillatge i perruqueria
Alma Casal per Incerta glòria
Montse Sanfeliu i Laura Vacas per La librería
Pilar Guillem i Marta Arce per Estiu 1993
Sylvie Imbert i Paco Rodríguez Frías per Abracadabra

Millor pel·lícula europea
Dunkirk (Dunkerque) dirigida per Christopher Nolan
La tortue rouge (La tortuga roja) dirigida per Michael Dudok de Wit
Lady Macbeth dirigida per William Oldroyd
Toni Erdmann dirigida per Maren Ade



No hay comentarios:

Publicar un comentario

¡Muchas gracias por comentar!